Data publikacji: 10.06.2025
Firma z branży oponiarskiej zgłosiła się do nas z prośbą o policzenie śladu węglowego firmy w Zakresie 3 za 2024 rok.
W celu zwiększenia świadomości środowiskowej i zrozumienia procesu obliczania emisji gazów cieplarnianych, współpracę rozpoczęliśmy od przeprowadzenia warsztatów na temat śladu węglowego dla członków zarządu oraz pracowników firmy, którzy odpowiadali za dostarczenie danych niezbędnych do wykonania obliczeń. W kolejnym kroku stworzyliśmy szablony do zbierania danych dla 13 z 15 kategorii Zakresu 3.
Aby lepiej poznać model biznesowy klienta i format dostępnych danych oraz zidentyfikować na wczesnym etapie projektu możliwe błędy w dostarczonych danych, poprosiliśmy o zebranie potrzebnych informacji w dwóch turach – najpierw za pierwszy, drugi i trzeci kwartał 2024 roku, a następnie za czwarty. Dzięki temu obliczenie śladu węglowego zostało przeprowadzone sprawnie, a firma we właściwym czasie otrzymała wyniki potrzebne do przygotowania raportu zrównoważonego rozwoju.
Analiza danych pokazała, że źródło największych emisji (91,5%) w Zakresie 3 stanowiła kategoria 11, czyli emisje pochodzące z użytkowania przez klientów opon sprzedanych przez firmę, obliczane na podstawie wpływu opon na zużycie paliwa w pojazdach zgodnie z branżowymi wytycznymi. Drugą kategorią mającą największy udział w śladzie węglowym Zakresu 3, były emisje w kategorii 1 wynikające głównie z wydobycia, produkcji i transportu surowców zakupionych do produkcji opon.
Dzięki obliczeniu Zakresu 3 klient poznał całościowy ślad węglowy swojej działalności (firma już wcześniej samodzielnie obliczyła emisje z Zakresów 1 i 2) i mógł przygotować zgodny ze standardem ESRS E1 raport zrównoważonego rozwoju, do złożenia którego zobligowany jest w 2025 roku.
Poznanie głównych źródeł emisji w Zakresie 3 umożliwia zaplanowanie i wdrożenie skutecznych działań dekarbonizacyjnych. W przypadku omawianej branży inicjatywy dekarbonizacyjne nie mogą wpływać na bezpieczeństwo użytkowników opon, które jest najważniejsze.
Emisje z surowców zakupionych na potrzeby produkcji opon w kategorii 1 obliczyliśmy metodą uśrednionych danych (average-data method), zamiast często wybieranej – zwłaszcza w pierwszym roku obliczeń emisji w Zakresie 3 – metody wydatkowej (spend-based method), która choć najprostsza, jest również najmniej dokładna. Dodatkowo dla części surowców zastosowaliśmy wskaźniki emisji pozyskane bezpośrednio od dostawców (supplier-specific method), co jest najdokładniejszym podejściem w tej kategorii i świadczy o rosnącej dostępności takich danych na rynku. Dlatego firmy – podobnie jak nasz klient – powinny aktywnie współpracować ze swoimi dostawcami, aby uzyskać rzetelne informacje o śladzie węglowym zakupionych produktów i materiałów.
Martyna Kajzerek, Project Manager w Fundacji Climate&Strategy
życzymy klimatycznych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślnego Nowego Roku 2025!
Zespół Fundacji Climate&Strategy