Data publikacji: 11.03.2025

Kalkulator śladu węglowego dla wydarzeń wykonany na zlecenie Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR – case study 

Spis treści:

  1. Wyzwanie
  2. Rozwiązanie
  3. Efekt
  4. Opinia klienta
  5. Okiem eksperta

Wyzwanie

Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, zrzeszające 137 firm zajmujących się tworzeniem komunikacji marketingowej (agencji full service, mediowych, brand design & consulting, eventowych, interaktywnych, domów produkcyjnych i agencji AdTech) zgłosiło się do naszej Fundacji w wyniku rosnących oczekiwań klimatycznych klientów wobec firm członkowskich SAR. Główną potrzebą SAR była chęć opracowania narzędzia, które pomogłoby zrzeszonym firmom w obliczaniu śladu węglowego wydarzeń (eventów).

Rozwiązanie

Eksperci Fundacji we współpracy z zespołem projektowym SAR stworzyli unikalne narzędzie dla polskiej branży reklamowej i eventowej – kalkulator śladu węglowego wydarzenia. Przygotowany Event Tracker CO2 umożliwia: 

  • obliczenie śladu węglowego wydarzeń, takich jak konferencje, festiwale, koncerty, seminaria czy spotkania biznesowe, 
  • określenie głównych źródeł emisji, czyli obszarów, które generują najwięcej emisji na tle pozostałych, 
  • zaplanowanie i podjęcie skutecznych działań prowadzących do redukcji emisji, będących efektem kalkulacji, 
  • edukowanie i podnoszenie świadomości środowiskowej uczestników wydarzeń.  

Kalkulator uwzględnia emisje w źródłach, takich jak: scenografia, technika, materiały marketingowe, atrakcje, meble, transport, noclegi i wyżywienie obsługi oraz uczestników, zużycie energii i wody, produkcja odpadów oraz treści cyfrowe i komunikacyjne.

Narzędzie jest bezpłatne i dostępne dla wszystkich firm członkowskich SAR. Firmy, które nie są Członkami SAR mogą skorzystać z kalkulatora Event Tracker CO2 na warunkach ustalonych z SAR lub Climate&Strategy. W celu ułatwienia użytkownikom korzystania z narzędzia, został on uzupełniony o instrukcje, które pomagają w przejściu wszystkich kroków kalkulacji.

Kalkulator śladu węglowego wydarzenia Event Tracker CO2 został stworzony zgodnie z GHG Protocol, Product Life Cycle Accounting and Reporting Standard, September 2011 World Resources Institute and World Business Council for Sustainable Development. Narzędzie uwzględnia ponad 600 wskaźników emisji pozyskanych z powszechnie uznanych, recenzowanych, oficjalnie publikowanych źródeł krajowych i międzynarodowych ośrodków badawczych oraz stowarzyszeń branżowych.

Efekt

Korzystanie z kalkulatora śladu węglowego wydarzenia Event Tracker CO2 umożliwia agencjom zrzeszonym w SAR poznanie wpływu organizowanych wydarzeń na klimat, a następnie zaplanowanie i podejmowanie skutecznych działań prowadzących do redukcji emisji. Na poziomie prowadzenia biznesu agencji – posiadanie takiego kalkulatora w wielu przypadkach – umożliwia efektywne konkurowanie na polskim i zagranicznych rynkach, oferowanie rozwiązań oczekiwanych od klientów czy w ogóle wzięcie udziału w przetargach, szczególnie tych organizowanych przez zagraniczne firmy, które już dziś liczą i raportują ślad węglowy swoich łańcuchów wartości. Jak wynika z oceny korzystających z narzędzia agencji, wyniki uzyskane za pomocą kalkulatora i wdrożenie rozwiązań redukcyjnych są także okazją do podnoszenia świadomości klimatycznej wśród pracowników i uczestników wydarzeń oraz promowania zrównoważonych praktyk wśród wszystkich zaangażowanych stron.

Opinia klienta

Zmiana klimatu stanowi jedno z większych wyzwań naszego świata. Uznajemy, że dekarbonizacja także w naszej branży jest kluczowym elementem wysiłków na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wydarzenia, zarówno małe, jak i duże, mają wpływ na środowisko. Agencje Członkowskie SAR będąc organizatorami wydarzeń dla klientów, chcą dysponować narzędziami umożliwiającymi ocenę i redukcję ich negatywnego wpływu. Naszą rolą jako SAR jest ich wspierać w tym zakresie – dostarczać agencjom i ich klientom profesjonalną wiedzę i najlepsze narzędzia z rynku. Widzimy dynamiczne zmiany zachodzące na naszych oczach w polityce globalnej w zakresie podejścia do zatrzymania katastrofy klimatycznej. Z naszej strony pozostajemy na kursie transformacji ESG, śledząc opinie i dowody naukowe, widzimy sens tych wysiłków, ich konieczność i znaczącą rolę biznesu do odegrania w tej misji.

Magdalena Spisak, Membership & Industry Relation Manager SAR

Okiem eksperta

Sporo mówi się o liczeniu śladu węglowego firm, produktów, usług czy nawet miast, ale ślad węglowy generują także inne podmioty. Jednym z nich są wydarzenia, które w znacznym stopniu mogą wpływać na klimat. Zaprojektowane narzędzie umożliwia organizatorom eventów zbadanie ich wpływu oraz zaplanowanie i wdrożenie działań ograniczających emisje.

Dr Agnieszka Liszka-Dobrowolska, Członkini Zarządu i współzałożycielka Fundacji Climate&Strategy 


Autor artykułu:

Climate&Strategy