Data aktualizacji: 13.02.2023
Data publikacji: 13.02.2023
3 minuty czytania
Obliczanie i redukowanie śladu węglowego przez miasta jest kluczowe dla osiągnięcia realnych wyników w globalnej walce ze zmianą klimatu i jej skutkami. Efektem podjęcia działań miejskich w stronę bardziej zrównoważonego rozwoju są m.in oszczędności finansowe, bardziej efektywne zarządzanie zasobami i nowe środki na rozwój infrastruktury. Nie będzie to jednak możliwe, bez zrobienia pierwszego kroku czyli policzenia i zaraportowania wyników śladu węglowego miasta. Pomocny w tym wyzwaniu będzie kalkulator śladu węglowego przygotowany specjalnie z myślą o samorządach.
Spis treści:
Kalkulator CIRIS (City Inventory Reporting and Information System) to bezpłatne, proste w użyciu i oparte na programie Excel narzędzie, które ułatwia przygotowanie kompleksowej inwentaryzacji emisji gazów cieplarnianych, a także obliczanie i raportowanie śladu węglowego zgodnie z Protokołem GPC w sposób rzetelny, porównywalny i spójny.
Kalkulator został przygotowany przez organizację C40 w oparciu o Protokół GPC, czyli globalnie uznany zestaw wytycznych, który ułatwia przygotowanie kompleksowej inwentaryzacji emisji gazów cieplarnianych i obliczanie oraz raportowanie śladu węglowego w sposób rzetelny spójny i porównywalny.
We współpracy z autorami narzędzia, zespół ekspertów Fundacji Climate&Strategy przygotował tłumaczenie najnowszej, angielskojęzycznej wersji kalkulatora (CIRIS version 2,5) w postaci nakładki w języku polskim.
Kalkulator CIRIS to narzędzie kalkulacyjne przygotowane w oparciu o program Excel. Zawiera kilkadziesiąt zakładek, podzielonych na tematyczne segmenty takie jak: wprowadzenie, konfiguracja, inwentaryzacja, kalkulatory i wyniki. Co istotne, kalkulator pozwala obliczyć emisje gazów cieplarnianych na dwóch poziomach szczegółowości: podstawowym (BASIC) i rozszerzonym (BASIC+) uwzględniających najważniejsze źródła emisji w następujących sektorach:
Kalkulator CIRIS umożliwia również zaimportowanie informacji z inwentaryzacji wykonanych we wcześniejszych wersjach narzędzia (zarówno w wariancie standardowym, jak i uproszczonym). Transfer danych sprawia, że wszystkie dane wprowadzone przez użytkownika przenoszą się automatycznie.
W zakładach z wynikami znajdują się tabele i wykresy, które uzupełniają się automatycznie po uzupełnieniu przez użytkownika zakładek na temat źródeł emisji. Dzięki temu możliwe jest zaraportowanie wyników inwentaryzacji emisji w różnych konfiguracjach.
W oparciu o oryginalną, angielskojęzyczną wersję instrukcji do kalkulatora CIRIS przygotowaliśmy skróconą jej wersję w języku polskim. Dokument stanowi wsparcie dla przedstawicieli samorządów. Jest to przewodnik, w którym „krok po kroku” tłumaczymy jak korzystać z narzędzia kalkulacyjnego.
Instrukcja zawiera komplet odpowiedzi na najczęściej pojawiające się wyzwania w trakcie procesu oraz słowniczek przydatnych pojęć.
Wykorzystanie kalkulatora CIRIS w procesie obliczania i raportowaniu śladu węglowego to duże ułatwienie, ale do wykorzystania jego potencjału potrzebny jest dodatkowy, niezwykle istotny krok. Zespoły miejskie, które planują skorzystać z kalkulatora CIRIS powinny pamiętać, że ich rolą jest także skontaktowanie się ze wszystkimi interesariuszami i skompletowanie danych na temat źródeł emisji. Bez poprawnie przeprowadzonej inwentaryzacji gazów cieplarnianych nawet najlepiej przygotowane narzędzie, nie dostarczy prawidłowych wyników końcowych.
Cieszymy się, że chcąc poszerzać swoją wiedzę na temat zmiany klimatu i ograniczania jej skutków, odwiedzasz naszą stronę internetową.
Przy tej okazji chcielibyśmy poinformować, że w dniu 23 września 2024 roku nazwa naszej Fundacji uległa zmianie na Fundacja Climate&Strategy.
Modyfikacja ta nie wiąże się z żadnymi zmianami wewnątrz organizacji i nie pociąga za sobą zmiany profilu oraz oferty Fundacji.