Data publikacji: 20.12.2024
Święta Bożego Narodzenia już za rogiem🎄 Z tej okazji życzymy Państwu klimatycznych, pełnych spokoju i ciepła Świąt oraz pomyślnego Nowego Roku! Mamy nadzieję, że w trakcie świątecznej przerwy uda się znaleźć czas na odpoczynek i nabranie energii na nowe wyzwania w nadchodzącym 2025 roku.
Zimowe wieczory to idealny czas na nadrobienie zaległości czytelniczych i filmowych. Nasz zespół przygotował dla Państwa swoje rekomendacje i inspiracje. 📚 🎥
Liczymy, że okażą się ciekawe. Wszystkiego dobrego!
Zespół Fundacji Climate&Strategy
FILMY I SERIALE
- Perfect Days w reżyserii Wima Wendersa to opowieść o pięknie tkwiącym w prostych chwilach, przeplatana refleksjami nad codziennością.
- Przesilenie zimowe – lata 70., zasypana śniegiem Nowa Anglia. Podczas świątecznej przerwy w szkole z internatem zostają trzy osoby – uczeń, nauczyciel i kucharka, którym nie pozostaje nic innego, jak wspólnie spędzić święta. Dodająca otuchy historia o tym, że nawet w trudnych momentach można odnaleźć nadzieję i nowy początek.
- Simona – prawdziwa historia biolożki i aktywistki Simony Kossak, która porzuciła dawne spokojne życie w Krakowie i przeprowadziła się do leśniczówki w Puszczy Białowieskiej. Całość przepełniona jest archiwalnymi zdjęciami i opowieściami osób z najbliższego otoczenia Simony, córki Jerzego Kossaka, wnuczki Wojciecha.
- Dyplomatka – wciągająca opowieść o amerykańskiej dyplomatce Kate Wyler, która niespodziewanie zostaje ambasadorką USA w Wielkiej Brytanii. Historia międzynarodowego kryzysu, pełna problemów prywatnych i dramatycznych zwrotów akcji.
- Genialna przyjaciółka – serial na podstawie opowieści Eleny Ferrante, który ukazuje historię przyjaźni między dwiema kobietami – koleżankami ze szkolnej ławki – na przestrzeni 60 lat. Akcja toczy się w malowniczych Włoszech.
- Lepko– komediowy serial inspirowany prawdziwą, choć absurdalną historią kradzieży syropu klonowego, która miała miejsce w Kanadzie w latach 2011-2012. Opowieść o Ruth Landry, farmerce, która za pomocą tej kradzieży zamierza zemścić się na systemie.
- Rotten – śledczy serial dokumentalny wyprodukowany przez Zero Point Zero, skupiający się na korupcji i marnotrawstwie w globalnym łańcuchu dostaw żywności.
- Ninateka – bezpłatny serwis VOD Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, w którym można obejrzeć polskie filmy fabularne, dokumentalne i animowane, zapis spektakli i koncertów, a także posłuchać audiobooków i słuchowisk.
- VOD Nowe Horyzonty – platforma vod z ponad 400 starannie wyselekcjonowanymi filmami. Znajdziecie tu kino mistrzów, hity światowych festiwali i wyjątkową ofertę dla najmłodszych.
KSIĄŻKI I PRASA
- Aktywna nadzieja, Chris John Stone, Joanna Macy – autorzy szukają odpowiedzi na pytanie, jak radzić sobie z kryzysami i poczuciem niemocy, wywoływanymi m.in. katastrofą klimatyczną, kryzysami gospodarczymi, problemami ze zdrowiem psychicznym czy chorobami cywilizacyjnymi.
- Jaś Skorobohaty. Na ratunek tacie, Wojciech Bablok – ciepła, pełna emocji i humoru bajka w formie audiobooka z udziałem 20 znakomitych polskich artystów i osobistości. Całkowity dochód ze sprzedaży wspiera terapię dzieci z rodzinnych domów dziecka.
- Modopolis. Dlaczego to, co nosimy, ma znaczenie, Dana Thomas – książka bierze na warsztat fast fashion, ujawniając ekonomiczne, społeczne i ekologiczne konsekwencje oraz pokazuje dostępne na rynku alternatywy dla szybkiej mody.
- Nieznane więzi natury, Peter Wohlleben – książka autora słynnej pozycji Sekretne życie drzew wtajemnicza w skomplikowane i fascynujące relacje między roślinami, zwierzętami i innymi organizmami.
- Obecność społeczna. Jak skutecznie zarządzać uwagą, Jeanine W. Turner – nieustające bodźce i rozpraszacze to dzisiaj norma, która negatywnie wpływa na naszą zdolność skupienia uwagi. Książka jest praktycznym przewodnikiem po świadomym zarządzaniu uwagą.
- Polska według Ryszarda Kai, Beata Szady – zbiór reportaży inspirowanych serią plakatów Polska autorstwa Ryszarda Kai – polskiego grafika, scenografa i malarza.
- Słone Ścieżki, Raynor Winn – inspirująca opowieść o parze, która po utracie domu i diagnozie nieuleczalnej choroby wyrusza w pieszą wędrówkę wzdłuż południowo-zachodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii.
- Sztuka obsługi życia. O fobiach, nadziejach i całym tym chaosie, Bogdan de Barbaro, Dominika Dudek, Piotr Żak – refleksyjna książka o sensie życia, źródłach codziennych problemów, życiu w nieustannym stresie, czyli wszystkim, co dotyczy życia współczesnego człowieka.
- Tańcząc. Rozmowy o kryzysie i przemianie, Bartłomiej Dobroczyński, Agnieszka Jucewicz – zbiór inspirujących rozmów skupionych wokół zagadnienia kryzysów życiowych, zmian, jakie mogą one przynieść oraz sposobów radzenia sobie z wyzwaniami.
- Ukochane równanie profesora, Yōko Ogawa – poruszająca, ciepła opowieść o niespodziewanej więzi między profesorem matematyki, jego gospodynią i jej synem, gdzie matematyczne równania i baseball stają się mostami łączącymi ich różne światy.
- Wyczerpani. Jak odzyskać radość życia w świecie, który przytłacza, Corey Keys – książka analizuje zjawisko wyczerpania emocjonalnego, pod kątem jego przyczyn, objawów, konsekwencji oraz sposobów radzenia sobie z nim.
- Żyletkę noszę zawsze przy sobie, Małgorzata Gołota – pełna prawdziwych historii, rozmów i wskazówek książka dziennikarki i pisarki na co dzień angażującej się także w tematy klimatyczne. Książka przybliża temat kryzysu zdrowia psychicznego polskich dzieci i nastolatków, starając się wyjaśnić, dlaczego tak wiele z nich choruje i jak można je wspierać.
- Magazyn Pismo – miesięcznik, w którym przeczytacie długie i ambitne formy, poszerzające horyzonty i dostarczające inspiracji do rozmów i refleksji. Każdy znajdzie coś dla siebie – reportaże, eseje, rozmowy, opowiadania i poezję.