Data publikacji: 18.12.2024
Już dziś ponad połowa światowej populacji mieszka w miastach, a do 2050 roku liczba ta wzrośnie do 70%. To właśnie w miastach skutki zmiany klimatu odczuwane są najdotkliwiej – od fal upałów, przez powodzie, po inne ekstremalne zjawiska pogodowe – i wpływają na życie milionów ludzi.
Dla samorządów miejskich wyzwanie to oznacza konieczność podejmowania odważnych decyzji i działań, które przyniosą realne efekty. Odpowiednie planowanie polityki klimatycznej oraz wdrażanie konkretnych rozwiązań mogą nie tylko przyczynić się do ograniczania negatywnych skutków zmiany klimatu, ale też poprawić jakość życia mieszkanek i mieszkańców, zwiększyć ich bezpieczeństwo i wzmocnić gospodarkę. Ważnym elementem polityki klimatycznej miast jest współpraca z lokalnym biznesem w obszarze ograniczania zmiany klimaty, co jednocześnie stanowi jeden z filarów i priorytetów dla naszej Fundacji. Głęboko wierzymy, że transformacja w kierunku miast neutralnych klimatycznie to nie tylko wyzwanie dla całego miejskiego ekosystemu, ale też szansa na bardziej zrównoważoną przyszłość.
W Fundacji Climate&Strategy, chcąc wesprzeć miasta w tym procesie, przygotowaliśmy specjalną publikację – przewodnik po najlepszych praktykach i rozwiązaniach stosowanych w wybranych europejskich miastach. W opracowaniu „Miasta w obliczu kryzysu klimatycznego” znajdą Państwo:
W Fundacji Climate&Strategy od lat wspieramy miasta i firmy w drodze do neutralności klimatycznej. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszym opracowaniem i do otwartości na wdrożenie zawartych w nim rozwiązań. Mamy nadzieję, że znajdą w nim Państwo inspiracje oraz wiedzę, które pomogą uczynić miasta bardziej zrównoważonymi i przyjaznymi dla mieszkanek i mieszkańców.
życzymy klimatycznych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślnego Nowego Roku 2025!
Zespół Fundacji Climate&Strategy