Data publikacji: 6.05.2024
5 minut czytania
Coraz więcej konsumentów dostrzega skutki zmiany klimatu i oczekuje od firm podejmowania realnych działań w celu ich ograniczania. Jak pokazuje raport „Ziemianie Atakują” z 2022 roku1, 36% Polek i Polaków w wieku 18-65 lat uważa, że to właśnie biznes jest odpowiedzialny za obecną sytuację i powinien działać w celu uniknięcia katastrofy klimatycznej2.
Wraz ze zwiększającą się świadomością klimatyczną konsumentów i ich rosnącymi oczekiwaniami wobec firm, pojawia się również coraz więcej deklaracji klimatycznych wygłaszanych przez przedsiębiorstwa. Niestety, nie zawsze mają one potwierdzenie w rzeczywistych działaniach, często bywają przesadzone, a ich celem jest zbudowanie wizerunku i wrażenia, że produkt lub usługa korzystnie wpływają na środowisko. To zjawisko nazywa się greenwashingiem.
Wraz ze wzrostem komunikatów klimatycznych, rośnie liczba nadużyć. Na całym świecie prowadzone są liczne postępowania w kwestii greenwashingu, a temat ten podejmują różne organizacje branżowe. W odpowiedzi na brak wiedzy i zrozumienia tematu, powstają dokumenty eksperckie opisujące, w jaki sposób należy projektować odpowiedzialną komunikację środowiskową i minimalizować ryzyko greenwashingu. Dokonaliśmy przeglądu dostępnych na rynku publikacji i prezentujemy najciekawsze, które mogą służyć jako rekomendacje dla branży marketingowej i reklamowej.
Więcej na temat zjawiska greenwashingu, jego rodzajów oraz przykładów z życia wziętych, piszemy w artykule „Greenwashing – czym jest i jak się przed nim bronić? Analiza zjawiska z perspektywy przedsiębiorców i konsumentów”.
Zestaw dobrych praktyk zmniejszających ryzyko greenwashingu dla branży opracowała Australijska Komisja ds. Konkurencji i Konsumentów (ACCC), która jest australijskim organem regulacyjnym ds. konkurencji, konsumentów, uczciwego handlu i bezpieczeństwa produktów. W przewodniku „Making Environmental claims. A guide for business” znajdują się takie wskazówki, jak3:
Wartym uwagi opracowaniem jest przewodnik „The environment: misleading claims and social responsibility in advertising” opublikowany przez Advertising Standards Authority (ASA), czyli Brytyjski Urząd ds. Standardów Reklamowych, który jest niezależnym brytyjskim organem regulacyjnym ds. Reklamy. Dokument zawiera takie rekomendacje, jak4:
Powyższe rekomendacje są dobrym drogowskazem dla firm, które tworzą komunikację środowiskową i nie chcą narazić się na oskarżenia o greenwashing. Kluczowa w tym procesie jest jednak świadomość, że jeśli przedsiębiorstwo nie chce zostać posądzone o greenwashing, to przede wszystkim powinno realnie angażować się w ochronę środowiska, przy prowadzonej jednocześnie uczciwej komunikacji, za pomocą której w klarowny sposób informuje o podjętych działaniach i ich rezultatach.
Pierwszym krokiem na drodze ku zrozumieniu, w jaki sposób firma negatywnie wpływa na klimat, może być policzenie śladu węglowego przedsiębiorstwa z Zakresach 1 i 2, a następnie zaplanowanie i wdrożenie działań redukcyjnych. Pomocny w tym celu może okazać się kalkulator śladu węglowego MŚP przygotowany przez Climate&Strategy i bezpłatnie udostępniany dla sektora MŚP. Większe firmy w tym procesie mogą wspierać się doradztwem ekspertów i ekspertek Fundacji Climate Stategies Poland, którzy dbają również o to, aby komunikacja firm na temat liczenia i redukcji śladu węglowego przebiegała w sposób rzetelny, transparentny i nie nosiła znamion greenwashingu.
Autor artykułu:
[1] Ziemianie Atakują 2022, https://ziemianieatakuja.pl/.
[2] Ziemianie Atakują 2022, https://ziemianieatakuja.pl/. Wzrost o 7 pp. w porównaniu z odpowiedziami z 2020 roku.
[3] Making environmental claims: A guide for business, https://www.accc.gov.au/about-us/publications/making-environmental-claims-a-guide-for-business.
[4] The environment: misleading claims and social responsibility in advertising, https://www.asa.org.uk/resource/advertising-guidance-misleading-environmental-claims-and-social-responsibility.html
Cieszymy się, że chcąc poszerzać swoją wiedzę na temat zmiany klimatu i ograniczania jej skutków, odwiedzasz naszą stronę internetową.
Przy tej okazji chcielibyśmy poinformować, że w dniu 23 września 2024 roku nazwa naszej Fundacji uległa zmianie na Fundacja Climate&Strategy.
Modyfikacja ta nie wiąże się z żadnymi zmianami wewnątrz organizacji i nie pociąga za sobą zmiany profilu oraz oferty Fundacji.