Data publikacji: 1.08.2024

4 minuty czytania

Co to jest CDP i dlaczego jest ważne dla biznesu?

Coraz więcej firm decyduje się na publikowanie informacji o swoim śladzie węglowym, o wysiłkach na rzecz jego redukcji i o innych elementach swojej polityki klimatycznej. Coraz większą popularnością cieszy się ujawnianie do CDP. Wyjaśniamy, co to za system i jakie korzyści przynosi ujawnianie do CDP. 

Spis treści:

  1. CDP – co to jest
  2. Ujawnianie do CDP – na czym polega
  3. Ujawnianie do CDP – korzyści dla firm

CDP – co to jest

CDP (dawniej: Carbon Disclosure Project) to globalna organizacja non-profit, która prowadzi jedyny na świecie niezależny system ujawniania informacji środowiskowych dla firm, miast, stanów i regionów. Współpracuje z ponad 700 instytucjami finansowymi o aktywach o wartości ponad 142 bilionów dolarów. Platforma CDP umożliwia obliczanie i publikowanie danych dotyczących wpływu na klimat, wylesiania i bezpiecznego dostępu do wody. Ze względu na fakt, że każda ujawniająca firma lub samorząd czy rząd korzysta z tego samego systemu, łatwo jest porównać różne wyniki przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych i zakupowych. 

W 2023 roku informacje środowiskowe ujawniło do CDP ponad 5,6 tysięcy europejskich spółek i ponad 135 europejskich miast i regionów. Z kolei na całym świecie w tym samym roku informacje ujawniło do CDP 23 tysiące firm, co stanowi wzrost o 24% w porównaniu z 2022 rokiem1. Z systemu CDP jako wiarygodnego źródła informacji o wpływie danej firmy na klimat i środowisko, korzystają także potencjalni klienci i inwestorzy. 

Około 340 dużych firm międzynarodowych zachęca swoich dostawców do ujawniania danych za pośrednictwem CDP. W Europie firmy będące członkami programu Supply Chain CDP mają wkład w prawie jedną trzecią (29%) ujawnianych informacji klimatycznych na całym świecie, ograniczając 600 milionów ton emisji i pozwalając zaoszczędzić dostawcom 33,7 miliarda dolarów.  Więcej o tym, dlaczego firmy pytają o ślad węglowy łańcucha dostaw piszemy w naszym raporcie o konkurencyjności klimatycznej.  

CDP, na podstawie danych ujawnianych przez firmy i miasta, każdego roku przygotowuje raporty. Mają one na celu podkreślenie postępów i wyzwań w zakresie działań na rzecz ochrony środowiska i klimatu podejmowanych przez samorządy i przedsiębiorstwa. Mają też motywować do zwiększania wysiłków w tej kwestii.  

Ujawnianie do CDP – na czym polega 

Ujawnianie do CDP wymaga założenia konta na stronie internetowej organizacji. Tam też dokładnie opisane są szczegóły techniczne związane z logowaniem, harmonogramem podawania danych i opłatami. Kiedy już dopełnimy formalności, przechodzimy do wypełniania kwestionariusza składającego się z kilku modułów. Moduły 7-11 odpowiadają kolejno tematom zmiany klimatu, wylesiania, bezpieczeństwa wodnego, plastiku i bioróżnorodności. Firma sama decyduje, które z nich uzupełni. 

Ujawnianie do CDP odbywa się za pomocą wypełniania kwestionariusza. Można wypełnić pełny kwestionariusz korporacyjny przeznaczony dla dużych firm i organizacji lub kwestionariusz MŚP – powstały z myślą o mniejszych firmach. Kwestionariusz co roku jest aktualizowany. W 2024 roku CDP udostępniło nowy, zintegrowany kwestionariusz, wspierający firmy w całościowym ujęciu ich wpływu w obszarze klimatu i środowiska. Składa się on z kilkunastu rozdziałów – na przykład o zarządzaniu i strategiach biznesowych obowiązujących w firmie czy o wielkość emisji i sposób ich obliczania. Proces ten wymaga czasu i wcześniejszego przygotowania szeregu informacji. Pomóc w jego przejściu mogą specjaliści. Jako Fundacja Climate&Strategy zapewniamy wsparcie w przygotowaniu danych i w procesie aplikowania do systemu CDP.

Ujawnianie do CDP – korzyści dla firm

Chociaż ujawnianie do CDP wymaga przygotowania, czasu i, w przypadku spółek giełdowych, uiszczenia opłaty administracyjnej, może przynieść znaczące korzyści biznesowe dzięki danym, które tworzy. Przede wszystkim złożenie raportu do CDP daje czytelny sygnał – klientom, partnerom biznesowym czy instytucjom finansującym – że poważnie myślimy o kwestiach klimatu i środowiska. Jest też sposobem na upewnienie się, że komunikacja związana z polityką klimatyczną firmy nie zawiera elementów greenwashingu. 

Dla niektórych firm raportowanie wpływu na klimat i środowisko będzie wręcz wymagane, żeby móc wziąć udział w określonych przetargach, zdobyć niektóre kontrakty czy wystartować na giełdzie. Korzystanie z systemu CDP ma również tę zaletę, że możemy dzięki niemu sprawdzić, jak wypadamy na tle branży. Dzięki temu firma może dowiedzieć się, ile ma do zrobienia w porównaniu z liderami sektora. 

Ujawnianie do CDP, liczenie śladu węglowego i opracowywanie strategii klimatycznych przygotowują także firmy na nowe wymogi regulacyjne. Wraz z wejściem w życie obowiązkowego ujawniania informacji w Europie, CDP jest już w znacznym stopniu dostosowany do Europejskich Standardów Sprawozdawczości w zakresie Zrównoważonego Rozwoju (ESRS) i w nadchodzących latach zwiększy zgodność z tematami środowiskowymi ESRS. Od 2024 roku kwestionariusz CDP jest dostosowany do standardu klimatycznego ISSB (IFRS S2), który jest wysoce zgodny z ESRS E1. 

Autor artykułu:

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie logo_pozytywne-1024x299.png

Climate&Strategy


[1] https://www.cdp.net/en/companies/companies-scores