Data publikacji: 29.08.2023
Data aktualizacji: 29.02.2024
Policzenie śladu węglowego przedsiębiorstwa i raportowanie do CDP
Spis treści:
Z prośbą o policzenie śladu węglowego przedsiębiorstwa w Zakresie 1 i 2 oraz zaraportowaniu wyników na platformie CDP zgłosiła się do nas firma z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Na polskim rynku firma działa od ponad 30 lat, posiada 3 filie i zatrudnia około 350 pracowników.
O podjęcie działań firma została poproszona przez jednego z głównych klientów – znanego producenta sprzętu AGD, który – podobnie jak inne globalne marki – wyznacza coraz bardziej ambitne cele i realizuje kolejne kroki w dążeniu do zrównoważonego rozwoju. Firmy tego typu, po obliczeniu własnych emisji w Zakresie 1 i 2, nakładają na swoich dostawców obowiązek raportowania śladu węglowego. Stanowi to dla nich niezbędny element w procesie obliczania śladu węglowego z uwzględnieniem emisji w łańcuchu wartości (Zakres 3).
Celem projektu było obliczenie śladu węglowego za 2022 rok w Zakresie 1 i Zakresie 2 i otrzymanie wysokiej oceny (preferowana ocena C) za raport związany z działaniami klimatycznymi na platformie CDP.
Wspólny wysiłek i współpraca w tym zakresie z klientem przyniosły oczekiwane efekty i cele te zostały spełniony. Dzięki obliczeniu śladu węglowego oraz zaraportowaniu wyniku na platformie CDP konkurencyjność klimatyczna naszego klienta wzrosła, a jego pozycja w łańcuchu dostaw globalnej marki została niezagrożona.
Na koniec projektu nasi eksperci udostępnili klientowi komplet dokumentów, który zawierał m.in listę rekomendacji działań redukcyjnych. Klient poinformował nas, że w 2024 roku wdrożą niektóre z nich, m.in. zakup energii ze źródeł odnawialnych.
W naszych projektach zawsze działamy zgodnie z zasadami globalnie uznanego i stosowanego standardu obliczania śladu węglowego – Protokołu GHG. W tym przypadku były to wytyczne dla obliczania śladu węglowego organizacji w Zakresie 1 i 2.
Granice organizacyjne wyznaczyliśmy na podstawie kontroli operacyjnej wykonanych obliczeń emisji GHG. Granica obejmuje wszystkie trzy filie przedsiębiorstwa na terenie Polski.
Granice operacyjne objęły natomiast wszystkie źródła emisji, które po konsultacji z klientem, nasi eksperci zidentyfikowali w poniższych obszarach:
Zakres 1 – Emisje wynikające ze spalania gazu ziemnego, LPG oraz paliw w samochodach należących do floty przedsiębiorstwa.
Zakres 2 – Emisje wynikające z zakupionej energii elektrycznej na własny użytek.
Największy (bo prawie 92% ) udział w całkowitym śladzie węglowym klienta stanowią emisje pochodzące ze zużycia energii elektrycznej. Wynika to głównie z braku zużycia energii cieplnej oraz z niewielkiej liczby samochodów we flocie klienta.
Wieloletnie doświadczenie naszych ekspertów w zakresie obliczania śladu węglowego umożliwiło wyznaczenie najbardziej efektywnego schematu działania w projektach kalkulacyjnych. Dzięki temu udało nam się zoptymalizować poszczególne kroki, a także zachować spójność i konsekwencję w działaniu. Na pierwszym spotkaniu ustaliliśmy cele pośrednie oraz wyznaczyliśmy terminy realizacji każdego etapu.
W opisanym projekcie do spełnienia wytycznych postawionych przez głównego klienta – globalnego producenta sprzętu AGD – wystarczyło zaraportowanie działań klimatycznych za pomocą platformy CDP.
Jednak nie zawsze tak się dzieje. Z naszych obserwacji i rozmów z pozostałymi klientami wynika, że partnerzy nakładają na dostawców coraz bardziej restrykcyjne wymogi. Jednym z nich jest np. obowiązek załączania strategii działań dekarbonizacyjnych w dokumentach przetargowych czy wybór partnerów handlowych tylko wśród dostawców oferujących produkty o ograniczonej emisyjności). Firmy, które będą chciały pozostać w łańcuchach dostaw, będą musiały nie tylko raportować, ale i aktywnie redukować swoje emisje.
Cieszymy się, że chcąc poszerzać swoją wiedzę na temat zmiany klimatu i ograniczania jej skutków, odwiedzasz naszą stronę internetową.
Przy tej okazji chcielibyśmy poinformować, że w dniu 23 września 2024 roku nazwa naszej Fundacji uległa zmianie na Fundacja Climate&Strategy.
Modyfikacja ta nie wiąże się z żadnymi zmianami wewnątrz organizacji i nie pociąga za sobą zmiany profilu oraz oferty Fundacji.