Data aktualizacji: 06.11.2023
Data publikacji: 24.07.2023
3 minuty czytania
Miasta są jednym z głównych podmiotów, które mają olbrzymi wpływ na wypełnienie zobowiązań porozumienia paryskiego i osiągnięcie celu neutralności klimatycznej państw członkowskich Unii Europejskiej do 2050 r. Co więcej, miasta, które wyznaczą własne cele klimatyczne mogą na tym wiele zyskać. Pomiar wpływu miasta na klimat umożliwia uzyskanie znacznie większej świadomości, a co za tym idzie, kontroli nad swoimi obecnymi działaniami i planowanymi inwestycjami. Chcąc z tego skorzystać, należy najpierw dowiedzieć się – Jak policzyć ślad węglowy miasta?
Spis treści:
Chcąc wesprzeć miasta w działaniach proklimatycznych organizacje takie jak Światowy Instytut Zasobów (World Resources Institute), C40 Cities oraz międzynarodowe zrzeszenie miast ICLEI – Local Governments for Sustainability przygotowały Protokół GPC (Global Protocol for Community-scale Greenhouse Gas Emissions) czyli miejską wersję globalnie uznanego standardu GHG, który zawiera zbiór wytycznych do obliczenia śladu węglowego w mieście.
Protokół GPC ma na celu zapewnienie miastom jednego, kompleksowego standardu i narzędzi do pomiaru generowanych emisji, a także budowania skutecznych strategii, wyznaczania mierzalnych celów i kompleksowego śledzenia postępów w redukcji emisji.
GPC Protocol dostarcza przykładów dokładnego i wiarygodnego rozliczania i raportowania emisji, które pomagają miastom:
Zgodnie z Protokołem GPC miasta mają możliwość wyboru jednego z dwóch sposobów raportowania emisji gazów cieplarnianych (GHG):
To do miasta należy decyzja, który sposób inwentaryzacji emisji wybiorą. Czasami jest to uzależnione od indywidualnych wymogów podmiotów zewnętrznych np. inwestorów. Najczęściej wybieraną metodą jest raportowanie według ram kontroli miasta, ale dla uproszczenia miasto ma możliwość wyboru raportowania emisji na jednym z dwóch poziomów szczegółowości: podstawowym (BASIC) lub rozszerzonym (BASIC+).
Poziom BASIC obejmuje źródła emisji, które występują w prawie wszystkich miastach, a metody i dane obliczeniowe są łatwiej dostępne:
Poziom BASIC+ obejmuje wszystkie źródła emisji na poziomie BASIC oraz dodatkowe, bardziej kompleksowe źródła emisji i odzwierciedla bardziej wymagające procedury gromadzenia i obliczania danych tj.:
Narzędziem, które ułatwia miastom kalkulację emisji zgodnie z zaleceniami Protokołu GHG jest kalkulator CIRIS. Oryginalna wersja została przygotowana w języku angielskim. Chcąc ułatwić pracę samorządom w Polsce, zespół ekspertów Fundacji Climate&Strategy przygotował nakładkę z tłumaczeniem w języku polskim.
Niezależnie od poziomu szczegółowości i dokładności obliczeń śladu węglowego, należy pamiętać, że kalkulacja to tylko metoda, która ma przybliżyć miasto do osiągnięcia celu jakim jest rzeczywista redukcja emisji. Samo obliczenie wpływu na środowisko to dopiero punkt wyjścia na ścieżce klimatycznej. Dopiero przygotowanie i wdrożenie strategii dekarbonizacji będzie miało realny wpływ na spowolnienie katastrofy klimatycznej i bezpieczeństwo mieszkańców.
Sylwia Mindykowska, Project Manager
Cieszymy się, że chcąc poszerzać swoją wiedzę na temat zmiany klimatu i ograniczania jej skutków, odwiedzasz naszą stronę internetową.
Przy tej okazji chcielibyśmy poinformować, że w dniu 23 września 2024 roku nazwa naszej Fundacji uległa zmianie na Fundacja Climate&Strategy.
Modyfikacja ta nie wiąże się z żadnymi zmianami wewnątrz organizacji i nie pociąga za sobą zmiany profilu oraz oferty Fundacji.