Data publikacji: 19.12.2022
Data aktualizacji: 15.09.2023
Spis treści:
1. Wskaźniki emisji CO2
2. Jakie normy powinny spełniać?
3. Polecane bazy danych wskaźników CO2
Wskaźniki emisji CO2 mówią o tym, ile emisji wygenerowało wytworzenie jednostki funkcyjnej danego źródła, np. 1 kg CO2e na 1 kg produktu. Odpowiedni wybór wskaźnika emisji jest kluczowy do przeprowadzenia obliczeń śladu węglowego. Wskaźniki emisji CO2 to numeryczne lub procentowe reprezentacje ilości emitowanego dwutlenku węgla (CO2) przez konkretne źródło, sektor lub obszar. Stanowią one istotny element w pomiarze i monitorowaniu wpływu różnych działań ludzkich na zmiany klimatyczne.
Główne zasady, które powinny spełniać wskaźniki emisji:
Istnieją gotowe bazy danych wskaźników emisji CO2, oto kilka przykładów:
Wskaźniki emisji kupionej energii elektrycznej na podstawie faktury od dostawcy:
Dzięki wskaźnikom emisji możemy identyfikować obszary o największym wpływie emisji, opracowywać strategie redukcji CO2 i mierzyć postęp w kierunku zrównoważonej przyszłości. Warto również podkreślić znaczenie kalkulatora śladu węglowego, który pozwala organizacjom śledzić ich własny wpływ na klimat. Korzystanie z tego typu narzędzi staje się coraz bardziej niezbędne przy dążeniu do redukcji emisji i podejmowaniu proaktywnych działań na rzecz ochrony naszej planety.
Przeczytaj także: Etapy obliczania śladu węglowego
Cieszymy się, że chcąc poszerzać swoją wiedzę na temat zmiany klimatu i ograniczania jej skutków, odwiedzasz naszą stronę internetową.
Przy tej okazji chcielibyśmy poinformować, że w dniu 23 września 2024 roku nazwa naszej Fundacji uległa zmianie na Fundacja Climate&Strategy.
Modyfikacja ta nie wiąże się z żadnymi zmianami wewnątrz organizacji i nie pociąga za sobą zmiany profilu oraz oferty Fundacji.