Data aktualizacji: 1.08.2024
Data publikacji: 13.03.2023
5 minut czytania
Zasady ujawniania do CDP zostały zaktualizowane, wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w artykule CDP – co to jest, jak raportowanie do CDP wpływa na biznes?
Spis treści:
1. Raport CDP – co trzeba o nim wiedzieć?
2. Czym jest CDP?
3. Raport CDP. Wyniki z 2022 r.
4. Raport CDP – Korzyści płynące z raportowania
4.1. Zyskanie przewagi konkurencyjnej
4.2. Przygotowanie do zmian regulacyjnych
4.3. Oszczędności
4.4. Dotarcie do nowych klientów na całym świecie
5. Raport CDP – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem pracy nad raportem? Nasze rekomendacje
5.1. Ustal zakres pracy
5.2. Wyznacz priorytety i cel
5.3. Przygotuj harmonogram
Jednym ze sposobów komunikowania środowiskowej polityki firmy jest raportowanie jej wyników dotyczących śladu węglowego i podejmowanych działań proklimatycznych do CDP (dawniej: Carbon Disclosure Project). Przygotowanie raportu CDP pomaga firmie w monitorowaniu i mierzeniu postępów, ale też pozycjonowaniu jej na tle danej branży, zarówno w Polsce, Europie jak i na świecie.
CDP to międzynarodowa organizacja pozarządowa, działająca w imieniu globalnych inwestorów na rzecz budowania gospodarki niskoemisyjnej we wszystkich jej sektorach.
Organizacja ta stworzyła światowy system ujawniania informacji środowiskowych dla firm oraz miast i regionów, który umożliwia:
Na podstawie ujawnianych przez firmy i miasta informacji o działaniach, CDP przygotowuje co roku zbiorcze raporty końcowe, które mają motywować i uświadamiać o konieczności podejmowania działań prośrodowiskowych związanych ze zmianami klimatu, bezpieczeństwem wodnym i wylesianiem, a od 2023 roku także z ochroną bioróżnorodności.
Każda firma, która liczy ślad węglowy, może zgłosić swój wynik, jak i inne kwestie dotyczące swoich emisji gazów cieplarnianych, do opublikowania ich w raportach zbiorczych generowanych przez CDP. W 2022 roku swoje wyniki opublikowało ponad 18 tysięcy zaangażowanych klimatycznie firm, w tym znane globalnie marki i największe korporacje na świecie.
Raport Firm: czytaj dalej
Raport Miast i Regionów: czytaj dalej
746+ inwestorów posiadających aktywa o wartości ponad 136 mld USD wysłało zaproszenia tysiącom firm o zaraportowanie działań za pośrednictwem CDP w 2022 r. (w tym ponad 390 w Europie z aktywami o wartości ponad 67 mld USD).
18 700+ firm raportowało do CDP w 2022 r. (w tym ponad 5800 firm europejskich).
1100 samorządów z całego świata ujawniło do tej pory informacje o swoim wpływie na środowisko za pośrednictwem CDP.
Źródło: CDP
Ujawnianie wyników w ramach CDP może przynieść wiele korzyści, nie tylko wizerunkowych, ale również operacyjnych i biznesowych.
Ujawnianie informacji niefinansowych coraz częściej staje się warunkiem wstępnym, aby być notowanym na giełdach, a także obowiązkiem dla firm startujących w zamówieniach publicznych i inwestycyjnych. Raportowanie do CDP może wpływać na poprawę wyników na giełdzie i zwiększać przychylność potencjalnych inwestorów oraz dostęp do nowych źródeł pozyskiwania kapitału.
O tym, jak policzenie śladu węglowego wpływa na budowanie konkurencyjności klimatycznej Twojej firmy przeczytasz w naszym raporcie: Przewodnik po konkurencyjności klimatycznej.
Raportowanie do CDP, a także policzenie śladu węglowego, przygotowują firmę na na wyzwania wynikające z nowych zasad raportowania środowiskowego. Zgodnie z dyrektywą CSRD, obowiązkiem raportowania ESG w Polsce objętych jest aktualnie 150 firm, ale do 2026 roku liczba ta wzrośnie do 3500 przedsiębiorstw.
Wyniki, które uzyskuje firma podczas prac nad kwestionariuszem CDP mogą stanowić punkt wyjścia i wkład zarówno do Raportu ESG jak i np. Raportu CSR.
Kwestionariusze CDP mają kompleksowy charakter i inspirują do bardziej holistycznego badania możliwości, ale także zagrożeń klimatycznych. Zachęcają do ponownej ewaluacji strategii biznesowej firmy pod kątem wpływu zmian klimatu na jej działanie i dalszy rozwój.
Skupienie się na zmniejszeniu zużycia energii i emisji dwutlenku węgla pomaga obniżyć koszty operacyjne, zweryfikować dotychczasowe umowy z interesariuszami, a nawet zupełnie zmienić strategię działania. Choć może się wydawać, że początkowo takie działania przewyższają zakładany budżet, to w dłuższej perspektywie przynosi to wymierny zysk.
Konsumenci, partnerzy biznesowi i inne podmioty coraz częściej oczekują przejrzystości w zakresie wyników emisji gazów cieplarnianych. Ujawnienie informacji w CDP to czytelny sygnał dla otoczenia, że firma poważnie podchodzi do wyzwań środowiskowych, a to może wpływać na poziom zaufania oraz przychylność klientów i kontrahentów.
Kwestie techniczne związane z logowaniem, harmonogramem, opłatami i dostępem do formularza są szczegółowo opisane na stronie CDP.
Napisz do nas – zapewniamy wsparcie w przygotowaniu danych i aplikacji do raportowania w CDP!
Bibliografia:
Opracowanie własne na podstawie: https://www.cdp.net/en/ [dostęp: 27.04.2023r.]
Cieszymy się, że chcąc poszerzać swoją wiedzę na temat zmiany klimatu i ograniczania jej skutków, odwiedzasz naszą stronę internetową.
Przy tej okazji chcielibyśmy poinformować, że w dniu 23 września 2024 roku nazwa naszej Fundacji uległa zmianie na Fundacja Climate&Strategy.
Modyfikacja ta nie wiąże się z żadnymi zmianami wewnątrz organizacji i nie pociąga za sobą zmiany profilu oraz oferty Fundacji.