Debunking to proces ujawniania i dyskredytowania fałszywych lub wprowadzających w błąd informacji, mitów lub błędnych przekonań. To jedno z kluczowych działań fact-checkerów, którzy informują opinię publiczną o tym, które twierdzenia są prawdziwe, a które sfabrykowane.
Spis treści:
1. Co to jest debunking
2. Jak zwalczać dezinformację? Plan działania
3. Jak może wyglądać debunking w obszarze klimatu?
4. Przeczytaj więcej na temat debunkingu
Strategia ta polega na systematycznym dostarczaniu dowodów, faktów i logicznej wykładni w celu obalania i korygowania nieścisłości. Debunking ma kwestionować i rozwiewać dezinformację i misinformację, aby zapobiegać ich dalszemu rozpowszechnianiu i potencjalnym szkodom. Proces ten ma kluczowe znaczenie dla wspierania zrozumienia i podejmowania świadomych decyzji w różnych dziedzinach, m.in. w nauce, polityce i kwestiach społecznych.
Akademicy reprezentujący najlepsze uczelnie na świecie stworzyli „Podręcznik Demaskowania” („The Debunking Handbook”), w którym opisano ścieżkę działania w przypadku, gdy zostanie zidentyfikowana dezinformacja lub misinformacja:
Debunking jest często stosowaną metodą w walce z dezinformacją, niemniej nie jest rozwiązaniem idealnym. Powszechnym wnioskiem płynącym z badań jest to, że ludzie zapamiętają, przyjmą i uwierzą w poprawiony komunikat, ale podświadomie mogą w dalszym ciągu polegać na informacjach, które zostały „zdebunkowane”. Jako przykład można wskazać świat polityki, kiedy ludzie uznają, że oświadczenia polityka są fałszywe, ale nie wpływa to na wynik wyborów.
Dobrym przykładem jest opracowanie przygotowane przez Covering Climate Now, które bierze pod lupę 10 najczęstszych klimatycznych mitów:
Mit: Naukowcy nie są zgodni co do atropogenicznych przyczyn zmian klimatycznych.
Fakt: Ponad 99% klimatologów zgadza się, że działalność człowieka przyczynia się do zmiany klimatu.
Wyjaśnienie: Niewiele kwestii naukowych, jeśli w ogóle, było badanych i omawianych tak często, jak zmiana klimatu. Konsensus naukowy jest przytłaczający i trwały. W tym artykule Kate Marvel, klimatolożka z NASA, stwierdza: „Jesteśmy bardziej pewni, że gazy cieplarniane powodują zmiany klimatyczne, niż tego, że palenie powoduje raka”.
https://www.climatechangecommunication.org/wp-content/uploads/2023/09/DebunkingHandbook2020.pdf
https://www.annualreviews.org/doi/10.1146/annurev-publhealth-090419-102409
Cieszymy się, że chcąc poszerzać swoją wiedzę na temat zmiany klimatu i ograniczania jej skutków, odwiedzasz naszą stronę internetową.
Przy tej okazji chcielibyśmy poinformować, że w dniu 23 września 2024 roku nazwa naszej Fundacji uległa zmianie na Fundacja Climate&Strategy.
Modyfikacja ta nie wiąże się z żadnymi zmianami wewnątrz organizacji i nie pociąga za sobą zmiany profilu oraz oferty Fundacji.