Data publikacji: 20.11.2023

Fundacja Climate&Strategy zaprasza przedstawicieli samorządów z całego kraju do udziału w bezpłatnej, całodniowej konferencji Miasta dla klimatu. Dekarbonizacja miasta w praktyce, która odbędzie się 5 grudnia w godzinach 9:30-14:30. Podczas spotkania online zaprezentowane zostaną doświadczenia krajowych i zagranicznych liderów transformacji klimatycznej. Udział w roli prelegentów potwierdzili m.in. Patryk Białas, Katarzyna Binda, Magdalena Millert, Adam Traczyk, Rodolphe Quinn oraz eksperci i ekspertki Fundacji Climate&Strategy. 

Miasta dla klimatu to projekt stworzony z myślą o przedstawicielach samorządów, którzy w obliczu zmiany klimatu, konieczności transformacji klimatycznej miast i ograniczania emisji gazów cieplarnianych, mierzą się z nowymi wyzwaniami. Grudniowe spotkanie to druga edycja projektu Miasta dla klimatu organizowanego przez Fundację Climate&Strategy. To także jedno z wielu bezpłatnych spotkań, webinariów i konferencji, które Fundacja zorganizowała z myślą o samorządach w ciągu ostatnich 3 lat. Tematem przewodnim spotkania organizowanego 5 grudnia będzie dekarbonizacja miast oraz empatyczna komunikacja do mieszkańców. 

Projekt Miasta dla klimatu to nasz wyraz wsparcia dla miast w budowaniu wewnętrznych zasobów wiedzy i kompetencji oraz stopniowego tworzenia procesów zbierania i analizy danych, wewnątrz urzędów. Na uczestników spotkania czekają praktyczne prezentacje na temat dobrych praktyk dekarbonizacji miast z Polski i ze świata, a także praktyczne porady dotyczące liczenia i redukowania śladu węglowego miasta. Ważnym komponentem spotkania będzie również komunikacja do mieszkańców – tak ważna, a jednocześnie trudna i wymagająca, szczególnie w czasach niepewności – mówi Łukasz Broniewski, współzałożyciel Fundacji Climate&Strategy.  


Zobacz fragment konferencji

Obejrzyj konferencję „Miasta dla klimatu. Dekarbonizacja miasta w praktyce”

Dziękujemy za zapis do naszego newslettera i zainteresowanie tematem śladu węglowego oraz jego redukcji w Twoim mieście.

Zapraszamy do kontaktu i współpracy!


Agenda wydarzenia


1. Wyzwania klimatyczne miast
Magdalena Millert, Urban Planning Specialist, Architektka, autorka książek i warsztatów oraz twórczyni bloga Pieing, na którym pisze o gospodarce przestrzennej, architekturze, urbanistyce oraz psychologii architektury i przestrzeni. Wiceprezeska Fundacji Ambasada Społeczności.

2. Zmagania i sukcesy miast na ścieżce dekarbonizacyjnej  

  • Are cities tackling the climate challenge? (tłumaczenie symultaniczne sesji)
    Rodolphe Quinn, Technical Manager, GHG emissions, Climate Action Planning & Innovation C40
  • How to turn data into knowledge? Kausal tools to help cities take smarter climate action (tłumaczenie symultaniczne sesji)
    Joonas Pekkanen, Chief Business Officer
  • Story of London’s transport struggles (tłumaczenie symultaniczne sesji)
    Oliver Lord, Clean Cities Coordinator in London
  • Wyzwania klimatyczne w Lizbonie
    dr Aleksandra Drewko,  Ekspertka ds. Kalkulacji i redukcji śladu węglowego, Fundacja Climate&Strategy 
  • Wybrane przykłady inicjatyw dekarbonizacyjnych w polskich miastach
    Patryk Białas, Społeczny koordynator polskich liderów Climate Reality Project

3. Komunikacja klimatyczna: jak rozmawiać z mieszkańcami o klimacie? 

  • Polacy gotowi na trudną prawdę o klimacie?
    Adam Traczyk, Dyrektor More in Common Polska 
  • Jak rozmawiać z mieszkańcami o  zmianie?
    Katarzyna Binda, Fundacja Nowej Wspólnoty

4. Narzędzia kalkulacyjne

Praktyczne refleksje z obliczania śladu węglowego miasta za pomocą narzędzia CIRIS
Sylwia Mindykowska, Fundacja Climate&Strategy