Liczymy ślad węglowy firm, miast, produktów i usług oraz wydarzeń zgodnie z GHG Protocol, najbardziej znanym i globalnie rozpowszechnionym standardem służącym do monitorowania wpływu działalności gospodarczej na zmianę klimatu.
Pomagamy firmom i ich liderom w planowaniu i sukcesywnym wdrażaniu strategii dekarbonizacji i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Wspieramy firmy w budowaniu nowego wymiaru konkurencyjności – konkurencyjności klimatycznej.
Hasłem przewodnim naszej Fundacji jest Every job is a climate job. Jesteśmy przekonani, że kwestia zmiany klimatu powinna być obszarem nie tylko uwzględnianym, ale też dobrze rozumianym i coraz ważniejszym w codziennych działaniach firm. Duży nacisk kładziemy więc na edukację przedsiębiorców dotyczącą zmiany klimatu, śladu węglowego, dekarbonizacji czy konkurencyjności klimatycznej, która pozwala lepiej zrozumieć procesy i zależności, a także globalną potrzebę dążenia do neutralności klimatycznej.
Pomagamy zaplanować transparentną i skuteczną strategię komunikacji środowiskowej firmy. Weryfikujemy ją pod kątem adekwatności oraz ryzyk greenwashingowych.
Pomagamy w dołączeniu do inicjatywy SBTi (Science Based Targets initiative), wspierając firmy w przygotowaniu oraz złożeniu celów redukcji emisji śladu węglowego firmy, zgodnych z metodologią SBTi.
Wspieramy firmy na każdym etapie raportowania do inicjatywy CDP, która pomaga monitorowaniu i mierzeniu postępów dotyczących redukowania śladu węglowego przedsiębiorstw oraz pozycjonowania ich na tle branży.
Nasz zespół analityczny tworzy „szyte na miarę” modele obliczeniowe, które uwzględniają specyfikę i wyzwania konkretnych firm i sektorów. Personalizowane kalkulatory śladu węglowego pozwalają przedsiębiorcom, grupom pracodawców, stowarzyszeniom zbiorowo odnieść się do konieczności monitorowania i redukowania śladu węglowego.
W ramach naszej działalności non profit wspieramy małe i średnie firmy w drodze do neutralności klimatycznej poprzez udostępnianie im bezpłatnego kalkulatora śladu węglowego.
Wspieramy audytorów w audytowaniu raportów zrównoważonego rozwoju firm podlegających pod obowiązkowe raportowanie zgodnie z Dyrektywą CSRD i według wymogów raportowania ESRS (European Sustainability Reporting Standards), zwłaszcza w części ESRS E1 dotyczącej zmiany klimatu.
Liczymy ślad węglowy firm, produktów, usług oraz wydarzeń zgodnie z GHG Protocol, który jest najbardziej rozpowszechnionym standardem obliczania śladu węglowego, zgodnym z wymogami ESRS.
Naszym partnerom pomagamy zrozumieć w jaki sposób działalność ich firmy wpływa na klimat, a także jak mogą ten wpływ monitorować i minimalizować. Towarzyszymy firmom w całym procesie obliczania śladu węglowego, od ustalania granic operacyjnych systemu, przez tworzenie koncepcji i zbieranie danych, obliczanie śladu węglowego w personalizowanym modelu obliczeniowym, po wsparcie w tworzeniu strategii dekarbonizacji oraz komunikację wyników.
Duży nacisk kładziemy na edukację zespołów, zależy nam bowiem na tym, by każda firma po skończonym projekcie była w stanie samodzielnie obliczać swój ślad węglowy oraz nim zarządzać.
Dążenie do neutralności klimatycznej i ograniczanie śladu węglowego, a tym samym budowanie konkurencyjności klimatycznej powinno być dla polskich firm priorytetem. Niestety, jak wynika z naszych analiz i raportów, nie zawsze tak jest, tymczasem luka w zakresie zarządzania klimatycznego polskich firm względem ich zagranicznej konkurencji i partnerów stale rośnie.
Może to nieść za sobą konkretne ryzyka, łącznie z utratą partnerów biznesowych i rynków, zmniejszeniem przychodów i zysków, a także utrudnionym pozyskaniem finansowania. Dobrze przygotowana strategia to skomplikowany system regulacyjno – społeczno – gospodarczy, w który zaangażowani są praktycznie wszyscy interesariusze. Eksperci i analitycy Fundacji wspierają firmy w tworzeniu strategii dekarbonizacji – kompleksowego planu działania, mającego na celu redukcję i minimalizację emisji gazów cieplarnianych generowanych przez firmy. Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie, ponieważ każda z firm może mieć różne dźwignie redukcji, wynikające z różniej struktury śladu węglowego.
Naszych partnerów wspieramy w zdefiniowaniu najważniejszych założeń, planowaniu i sukcesywnym wdrażaniu tych działań, a także monitorowaniu ich efektów, tak by działania dekarbonizacyjne przynosiły jak największe korzyści.
Liczenie i redukowanie emisji to procesy, które wymagają zaangażowania wszystkich pracowników, niezależnie od pozycji w firmie czy działu, w jakim pracują. Działania będące częścią procesu obliczania śladu węglowego, a także redukcji emisji wpływać mogą bowiem na sposób zarządzania firmą, a także wiążą się z dodatkowymi zadaniami dla niektórych pracowników, np. z gromadzeniem danych potrzebnych do wyliczeń.
Kluczowe jest więc budowanie świadomości klimatycznej w firmie oraz konieczności podejmowania pilnych i skutecznych działań redukcyjnych. Z naszych obserwacji wynika, że firmy, których zarządy posiadają głębokie zrozumienie w tym obszarze, sprawniej motywują zespoły i przechodzą procesy obliczania śladu węglowego oraz dekarbonizacji. Eksperci naszej Fundacji wspierają klientów w tym procesie, pomagając pracownikom zrozumieć zawiłości w obszarze zmiany klimatu, wpływu firmy na środowisko naturalne, a także pokazując drogę do minimalizowania tego wpływy.
Dla naszych klientów prowadzimy webinary i szkolenia przeznaczone dla całych zespołów, zarządów czy dla wybranych działów lub liderów.
W pracy z firmami duży nacisk kładziemy na odpowiedzialną i transparentną komunikację klimatyczną, zarówno do pracowników, jak i do klientów, interesariuszy oraz szeroko rozumianej opinii publicznej.
Procesy stojące za zmianą klimatu, emisje gazów cieplarnianych, Zakresy i kategorie śladu węglowego oraz inne pojęcia z tego obszaru są zawiłe i często niezrozumiałe. Pomagamy je opowiedzieć prostym językiem, w czytelny i zrozumiały dla danej grupy docelowej sposób.
Globalna inicjatywa SBTi, czyli Science Based Targets initiative, opiera się na współpracy czterech międzynarodowych organizacji: CDP, Organizacji Narodów Zjednoczonych, Światowego Instytutu Zasobów i WWF.
Głównym celem SBTi jest wspieranie sektora prywatnego w podejmowaniu działań na rzecz walki ze zmianą klimatu i globalnym ociepleniem poprzez ustalanie celów redukcji emisji, które są zgodne z najnowszą wiedzą naukową i Porozumieniem Paryskim. SBTi definiuje i promuje najlepsze praktyki w zakresie ustalania naukowo uzasadnionych celów, jednocześnie dokonując niezależnej oceny i weryfikując cele firm.
Nasza Fundacja pomaga firmom w wyznaczaniu celów, opracowaniu strategii oraz procesie przystąpienia do inicjatywy SBTi.
Jednym ze sposobów pokazania środowiskowej polityki firmy jest raportowanie wyników emisyjności i działań proklimatycznych do organizacji CDP, stanowiącej tzw. „złoty standard” raportowania środowiskowego. Raportowanie do CDP pomaga firmom zmierzyć postępy w zarządzaniu wpływem na środowisko, ale też pokazuje pozycję na tle branży czy firm podobnej wielkości, zarówno w Polsce, Europie, jak i na świecie.
Ujawnianie wyników w ramach inicjatywy CDP niesie za sobą wiele korzyści – nie tylko wizerunkowych, ale również operacyjnych i biznesowych, takich jak zyskanie przewagi konkurencyjnej czy dotarcie do nowych klientów na całym świecie.
W ramach projektów liczenia śladu węglowego firm, produktów, usług lub wydarzeń przygotowujemy dopasowane do potrzeb danej organizacji, otwarte i edytowalne modele obliczeniowe. Dane wprowadzane do modeli obliczeniowych zostają w posiadaniu zlecającej projekt organizacji wraz z pełnym wglądem do użytych wskaźników.
Edukujemy i szkolimy pracowników firm z zakresu używania i modyfikowania oraz aktualizowania modelu, tak aby aktualizacje modeli w kolejnych latach mogły być dokonane samodzielnie przez pracowników firm. Nasi eksperci uczestniczą w procesach opracowania i wdrożenia bezpłatnych kalkulatorów śladu węglowego dla różnych firm, m.in. dla klientów największych banków w Polsce, m.in Santander Bank Polska, ING Bank Śląski SA czy mBank.
Projektowane w tych projektach narzędzia umożliwiają policzenie śladu węglowego przedsiębiorstwa w Zakresie 1 i 2 oraz analizują główne dźwignie redukcji emisji.
Bezpłatny kalkulator śladu węglowego pomaga mniejszym firmom w zrobieniu pierwszego kroku w drodze do redukcji emisji. Nasze bezpłatne i ogólnodostępne narzędzie umożliwia obliczenie emisji w Zakresie 1 i 2 (a niedługo także 3), pomagając w zrozumieniu jak firma wpływa na klimat oraz co może zrobić, by ten wpływ zminimalizować.
Kalkulator podnosi nie tylko świadomość klimatyczną przedsiębiorców, ale także ich konkurencyjność klimatyczną, co w perspektywie obowiązków płynących z dyrektywy CSRD już jest lub niedługo będzie (a dla wielu będzie kwestią „być albo nie być”) istotne z punktu widzenia łańcuchów dostaw.
Nasza Fundacja wspiera firmy audytorskie w audytowaniu raportów zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw zgodnie z wymogami ESRS. Naszym zadaniem jest upewnienie się, że raporty te są zgodne z wymogami ESRS oraz ewentualna identyfikacja obszarów wymagających poprawy. Firmy, z którymi współpracujemy wspieramy w optymalizacji procesów raportowania oraz zapewnieniu zgodności z aktualnymi regulacjami.
Dezinformacja klimatyczna i greenwashing to wyzwania, które pojawiły się wraz z rozwojem i popularnością zagadnienia zrównoważonego rozwoju. Ich główne niebezpieczeństwo polega na tym, że opóźniają realną transformację klimatyczną. Z tego względu w Fundacji dokładamy starań, by poprzez odpowiednią edukację i właściwe regulacje walczyć zarówno z greenwashingiem, jak i postępującą dezinformacją klimatyczną.
Uczestniczymy również w pracach organów tworzących regulacje (także samoregulacje branżowe), uczymy firmy z ich zakresu, a także edukujemy liderów opinii na ten temat. W tym obszarze prowadzimy także takie inicjatywy jak: Klimatyczna Baza Wiedzy, portal Polska dla Klimatu czy dziennikarskie grupy robocze ds. Klimatu.
życzymy klimatycznych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślnego Nowego Roku 2025!
Zespół Fundacji Climate&Strategy