Jesteśmy zaufanym partnerem transformacji klimatycznej Twojej firmy


Liczymy ślad węglowy

Liczymy ślad węglowy firm, produktów, usług oraz wydarzeń zgodnie z GHG Protocol, który jest najbardziej rozpowszechnionym standardem obliczania śladu węglowego, zgodnym z wymogami ESRS.

Naszym partnerom pomagamy zrozumieć w jaki sposób działalność ich firmy wpływa na klimat, a także jak mogą ten wpływ monitorować i minimalizować. Towarzyszymy firmom w całym procesie obliczania śladu węglowego, od ustalania granic operacyjnych systemu, przez tworzenie koncepcji i zbieranie danych, obliczanie śladu węglowego w personalizowanym modelu obliczeniowym, po wsparcie w tworzeniu strategii dekarbonizacji oraz komunikację wyników.

Duży nacisk kładziemy na edukację zespołów, zależy nam bowiem na tym, by każda firma po skończonym projekcie była w stanie samodzielnie obliczać swój ślad węglowy oraz nim zarządzać.

Wspieramy komunikację projektów

Transparentna komunikacja działań proklimatycznych zwiększa wiarygodność w oczach klientów, inwestorów i interesariuszy. W ramach wsparcia komunikacyjnego dla wspólnych projektów, Fundacja oferuje m.in. audyt obecnej komunikacji klimatycznej; przygotowanie zespołów do komunikacji efektów działań oraz inicjatyw; opracowanie materiałów dla mediów i wszystkich innych interesariuszy oraz szkolenia dla osób odpowiedzialnych za komunikację.

Nasi eksperci wspierają klientów w budowaniu skutecznych strategii komunikacji działań związanych z ograniczaniem wpływu organizacji na klimat, a także doradzają w zakresie eliminacji greenwashingu i przeciwdziałania dezinformacji klimatycznej.

Tworzymy kalkulatory i standardy branżowe

W ramach projektów liczenia śladu węglowego tworzymy zaawansowane, dopasowane do potrzeb danej organizacji edytowalne modele obliczeniowe. Dane wprowadzane do modeli zostają w posiadaniu zlecającej projekt organizacji wraz z pełnym wglądem do użytych wskaźników.

Szkolimy pracowników z zakresu korzystania z projektowanych modeli, a także ich modyfikowania i aktualizowania, tak by kolejne aktualizacje mogły być dokonane samodzielnie przez pracowników firm.

W tworzeniu kalkulatorów śladu węglowego oraz standardów branżowych wspieramy również największe firmy i stowarzyszenia branżowe, takie jak: Credit Agricole, ING Bank Śląski SA, Kaczmarski Group, mLeasing, Santander Bank Polska czy Stworzyszenie Agencji Reklamowych i Związek Polskiego Leasingu.

Projektowane w tych projektach narzędzia umożliwiają policzenie śladu węglowego przedsiębiorstwa w Zakresie 1 i 2 oraz analizują główne dźwignie redukcji emisji.

Wspieramy firmy w przejściu audytów

W trakcie weryfikacji raportu ESG audytorzy mogą kierować do firmy pytania dotyczące metodologii obliczenia śladu węglowego, jego wyników i innych związanych z tym kwestii. Z tego powodu zaangażowany w projekt liczenia śladu węglowego danej firmy zespół ekspercki Fundacji, uczestniczy w spotkaniach z audytorami. Podczas tych spotkań odpowiada na pytania audytorów i szczegółowo wyjaśnia zastosowaną metodologię.

Pomagamy w dołączeniu do SBTi

Globalna inicjatywa SBTi, czyli Science Based Targets initiative, opiera się na współpracy czterech międzynarodowych organizacji: CDP, Organizacji Narodów Zjednoczonych, Światowego Instytutu Zasobów i WWF.

Głównym celem SBTi jest wspieranie sektora prywatnego w podejmowaniu działań na rzecz walki ze zmianą klimatu i globalnym ociepleniem poprzez ustalanie celów redukcji emisji, które są zgodne z najnowszą wiedzą naukową i Porozumieniem Paryskim. SBTi definiuje i promuje najlepsze praktyki w zakresie ustalania naukowo uzasadnionych celów, jednocześnie dokonując niezależnej oceny i weryfikując cele firm.

Nasza Fundacja pomaga firmom w wyznaczaniu celów, opracowaniu strategii oraz procesie przystąpienia do inicjatywy SBTi.

Udostępniamy darmowy kalkulator firmom z sektora MŚP

Bezpłatny kalkulator śladu węglowego pomaga mniejszym firmom w zrobieniu pierwszego kroku w drodze do redukcji emisji. Nasze bezpłatne i ogólnodostępne narzędzie umożliwia obliczenie emisji we wszystkich trzech Zakresach śladu węglowego (Zakres 1, 2 i 3), pomagając w zrozumieniu jak firma wpływa na klimat oraz co może zrobić, by ten wpływ zminimalizować.

Kalkulator podnosi nie tylko świadomość klimatyczną przedsiębiorców, ale także ich konkurencyjność klimatyczną, co w perspektywie obowiązków płynących z dyrektywy CSRD już jest lub niedługo będzie (a dla wielu będzie kwestią „być albo nie być”) istotne z punktu widzenia łańcuchów dostaw.

Budujemy strategie dekarbonizacji

Dążenie do neutralności klimatycznej i ograniczania śladu węglowego, a tym samym do budowania konkurencyjności klimatycznej, powinno być dla polskich firm priorytetem. Niestety, jak wynika z naszych analiz i raportów, nie zawsze tak jest. Tymczasem luka w zakresie zarządzania klimatycznego polskich firm względem ich zagranicznej konkurencji i partnerów stale rośnie.

Może to nieść za sobą konkretne ryzyka, łącznie z utratą partnerów biznesowych i rynków, zmniejszeniem przychodów i zysków, a także utrudnionym pozyskaniem finansowania. Dobrze przygotowana strategia to skomplikowany system regulacyjno – społeczno – gospodarczy, w który zaangażowani są praktycznie wszyscy interesariusze. Eksperci i analitycy Fundacji wspierają firmy w tworzeniu strategii dekarbonizacji – kompleksowego planu działania, mającego na celu redukcję i minimalizację emisji gazów cieplarnianych generowanych przez firmy. Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie, ponieważ każda z firm może mieć różne dźwignie redukcji, wynikające z różniej struktury śladu węglowego.

Naszych partnerów wspieramy w zdefiniowaniu najważniejszych założeń, planowaniu i sukcesywnym wdrażaniu tych działań, a także monitorowaniu ich efektów, tak by działania dekarbonizacyjne przynosiły jak największe korzyści.

Budujemy odporność na ryzyka klimatyczne i strategie adaptcji

Zjawiska takie jak fale upałów, susze, powodzie czy pożary lasów występują coraz częściej i intensywniej, wpływając nie tylko na środowisko, ale także bezpośrednio na funkcjonowanie firm – od infrastruktury po bezpieczeństwo pracowników. Rosnące temperatury, destabilizacja cyklów pogodowych i nieprzewidywalność zjawisk ekstremalnych zakłócają produkcję, logistykę i dostęp do zasobów, bezpośrednio zagrażając ciągłości działania firm. Przerwane dostawy, zalane zakłady czy zniszczona infrastruktura to problemy, z którymi mierzy się coraz więcej firm. Tracą nie tylko pieniądze, czas, ale również zaufanie partnerów biznesowych i klientów.

Edukujemy zarządy, rady nadzorcze i całe firmy

Liczenie i redukowanie emisji to procesy, które wymagają zaangażowania wszystkich pracowników, niezależnie od pozycji w firmie czy działu, w jakim pracują. Działania będące częścią procesu obliczania śladu węglowego, a także redukcji emisji wpływać mogą bowiem na sposób zarządzania firmą, a także wiążą się z dodatkowymi zadaniami dla niektórych pracowników, np. z gromadzeniem danych potrzebnych do wyliczeń.

Kluczowe jest więc budowanie świadomości klimatycznej w firmie oraz konieczności podejmowania pilnych i skutecznych działań redukcyjnych. Z naszych obserwacji wynika, że firmy, których zarządy posiadają głębokie zrozumienie w tym obszarze, sprawniej motywują zespoły i przechodzą procesy obliczania śladu węglowego oraz dekarbonizacji. Eksperci naszej Fundacji wspierają klientów w tym procesie, pomagając pracownikom zrozumieć zawiłości w obszarze zmiany klimatu, wpływu firmy na środowisko naturalne, a także pokazując drogę do minimalizowania tego wpływy.

Dla naszych klientów prowadzimy webinary i szkolenia przeznaczone dla całych zarządów, rad nadzorczych, działów PR i marketing, a także całych zespołów. Dodatkowo, w ramach naszej działalności statutowej, prowadzimy aktywne działania edukacyjne na temat śladu węglowego, dezinformacji klimatycznej i greenwashingu, kierowane do liderów opinii.

Doradzamy audytorom

Nasza Fundacja wspiera firmy audytorskie w audytowaniu raportów zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw. Naszą rolą jest upewnienie się, że raporty te są zgodne ze standardami ESRS oraz zidentyfikowanie obszarów, które mogą wymagać poprawy.

Walczymy z dezinformacją i greenwashingiem

Dezinformacja klimatyczna i greenwashing to wyzwania, które pojawiły się wraz z rozwojem i popularnością zagadnienia zrównoważonego rozwoju. Ich główne niebezpieczeństwo polega na tym, że opóźniają realną transformację klimatyczną. Z tego względu w Fundacji dokładamy starań, by poprzez odpowiednią edukację i właściwe regulacje walczyć zarówno z greenwashingiem, jak i postępującą dezinformacją klimatyczną.

Uczestniczymy również w pracach organów tworzących regulacje (także samoregulacje branżowe), edukujemy firmy oraz liderów opinii w tym zakresie. Jesteśmy inicjatorami takich projektów jak: Klimatyczna Baza Wiedzy, portal Polska dla Klimatu czy dziennikarskie grupy robocze ds. Klimatu.

Tworzymy inicjatywy ponadsektorowe

Forum Gospodarka dla Klimatu zrzesza duże firmy działające w Polsce, z rozległymi łańcuchami dostaw, a przez to będące reprezentantami znacznej części polskich przedsiębiorców. W ten sposób Forum Gospodarka dla Klimatu staje się silnym głosem biznesu w sprawie transformacji klimatycznej, a także forum wymiany doświadczeń i wiedzy.

W obliczu kryzysu klimatycznego biznes ma do odegrania kluczową rolę. Redukując emisje gazów cieplarnianych do atmosfery jest w stanie znacząco zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko, spowolnić zmianę klimatu, a także przyczynić się do złagodzenia wynikających z niej konsekwencji. Ponadto, duże firmy mają moc oddziaływania na mniejszych kontrahentów, wspierając ich w rozumieniu i wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju.

Zapraszamy do współtworzenia Forum Gospodarka dla Klimatu. W celu zgłoszenia się do inicjatywy, prosimy o kontakt mailowy na adres: fgk.@kig.pl.

ZAUFALI NAM

NASI PARTNERZY