Data aktualizacji: 31.10.2024
Data publikacji: 9.04.2021
5 minut czytania
Spis treści:
1. Wyliczanie śladu węglowego – korzyści
1.1. Dotacje finansowe na redukcję śladu węglowego
1.2. Rekomendacje TCFD
1.3. Wizerunek na tle konkurencji
1.4. Pozyskanie nowych klientów i konsumentów
2. Policzony ślad węglowy – i co dalej?
Po pierwsze redukcja kosztów. Strategia klimatyczna przedsiębiorstwa powinna być postrzegana jako dobrze funkcjonujący system zarządzania. Umożliwi on wykrywanie błędów w procesach operacyjnych takich jak marnotrawstwo surowców, produktów lub czasu pracowników. Optymalizacja tych wyników przynosi zarówno oszczędności pieniężne jak i poprawę wydajności. Możemy redukować takie koszty jak: energia (w tym budynki i proces produkcji), paliwo, wydatki na podróże, materiały biurowe i surowce.
Zaangażowanie w niskoemisyjne projekty i działania redukujące emisje gazów cieplarnianych może być finansowane ze specjalnie przygotowanych na ten cel budżetów, takich jak Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji UE. Ponadto 30% długoterminowego budżetu UE na lata 2021–2027 i Next Generation EU ma zostać przeznaczone na projekty przyczyniające się do realizacji celów klimatycznych UE. Z Funduszy Europejskich będzie można chociażby pozyskać środki na program renowacji budynków (w celu uzyskania lepszej izolacji termicznej oraz niższego zużycia energii), przyczyniający się do niższej emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.
Działa to również w drugą stronę. Coraz częściej inwestorzy rezygnują ze wspierania inwestycji uzależnionych od paliw kopalnych i wysokoemisyjnych. Europejski Bank Inwestycyjny od 2022 roku nie finansuje już inwestycji i projektów związanych z paliwami kopalnymi (w tym gazem ziemnym) [1].
Coraz więcej inwestorów (głównie zagranicznych) wymaga analizy ryzyka i szans związanych ze zmianami klimatu. Wyliczony ślad węglowy wygeneruje korzyści: przyspieszy proces wnioskowania o finansowanie i zwiększa nasze szanse na pozyskanie funduszy.
Do 2023 roku Task Force on Climate-related Financial Disclosures (TCFD) publikowało coroczny raport. Jego tematem było ujawnianie przez firmy informacji finansowych związanych z oddziaływaniem na klimat, zgodnie z rekomendacjami TCFD. 12 października 2023 roku wraz z publikacją raportu o stanie na 2023 rok, TCFD wypełniła swoje zadania i została rozwiązana. Rada Stabilności Finansowej (The Financial Stability Board) zwróciła się do Fundacji Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (IFRS Foundation) o przejęcie monitorowania postępów w ujawnianiu przez spółki informacji związanych z klimatem.
Rekomendacje TCFD to zestaw dobrowolnych, spójnych zaleceń dotyczących ujawniania informacji. Mają służyć przedsiębiorstwom do przekazywania inwestorom, pożyczkodawcom i ubezpieczycielom wiarygodnych informacji o ryzykach finansowych związanych z oddziaływaniem na klimat [2].
Do 2021r. ponad 1500 organizacji wyraziło swoje poparcie dla zaleceń TCFD. 97 ze 100 największych firm na świecie wspiera TCFD, raportuje zgodnie z zaleceniami TCFD lub czyni jedno i drugie.
Działania konkurencji mogą stanowić motywację na dwa sposoby:
Przedsiębiorstwo, które liczy ślad węglowy, może zgłosić swój wynik jak i inne kwestie dotyczące swoich emisji do opublikowania w raportach generowanych przez CDP [3]. W 2023 roku rekordowa liczba ponad 23 000 globalnych firm ujawniła dane środowiskowe za pośrednictwem CDP.
Zgłaszając się do CDP, można uzyskać przewagę nad konkurencją. Ujawnianie wyników pomaga również wyprzedzić zmiany regulacyjne i polityczne. Dodatkowo możemy zidentyfikować rosnące ryzyko i stawić mu czoła. Niesie to możliwość znalezienia nowych możliwości działania, których wymagają inwestorzy i klienci na całym świecie.
Świadomość zmian czy wręcz kryzysu klimatycznego rośnie na całym świecie. Coraz więcej osób deklaruje, że jest to poważny problem i podejmuje działania mające na celu walkę ze zmianami klimatycznymi. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie More in Common Polska, 57% Polaków uważa, że aby uniknąć najgorszych konsekwencji zmian klimatu, należy jak najszybciej podjąć działania [4]. Zmienia się model zakupowy i zachowania konsumenckie. Klienci zwracają uwagę na pochodzenie produktu i jego skład, wspierają lokalne inicjatywy.
Ograniczając ślad węglowy naszego przedsiębiorstwa zarówno zyskujemy sobie sympatię dotychczasowych klientów, jak i otwieramy sobie możliwości pozyskania zupełnie nowej grupy świadomych i zaangażowanych klientów. Dodatkowo, poruszając temat emisji gazów cieplarnianych w komunikacji z klientami – uświadamiamy ich w tym temacie. Badania pokazują, że 55% konsumentów zwraca uwagę na wpływ firm na środowisko. Rośnie też rola zaufania do marek, z których usług czy produktów konsumenci korzystają.
Aby efektywnie przeciwdziałać negatywnym skutkom emisji gazów cieplarnianych konieczne jest podjęcie przez firmę konkretnych kroków w kierunku ograniczania tych emisji. Jednym z kluczowych aspektów w tym obszarze jest dekarbonizacja, czyli redukcja emisji gazów cieplarnianych. Po obliczeniu śladu węglowego firmy, należy zastanowić się nad możliwością stworzenia i wdrożenia planu redukcji emisji oraz strategii unikania emisji, zarówno we własnym zakresie, jak i w całym łańcuchu wartości. Dobrą praktyką jest, by ograniczanie emisji rozpocząć od najprostszych kroków, które nie wymagają większego wysiłku, a następnie stopniowo przechodzić do bardziej skomplikowanych i czasochłonnych procesów.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat śladu węglowego? Pobierz nasz darmowy przewodnik po śladzie węglowym.
Bibliografia
[2] https://www.fsb-tcfd.org/recommendations/
[3] Carbon Disclosure Project to założona w 2000r. międzynarodowa organizacja pozarządowa, która działa w imieniu globalnych inwestorów na rzecz budowania gospodarki niskoemisyjnej. Organizacja ta stworzyła światowy system dla firm oraz miast i regionów umożliwiający im: obliczanie, ujawnianie, zarządzanie oraz dzielenie się informacjami o działaniach z zakresu ochrony środowiska. CDP tworzy raporty i publikuje w nich wyniki podane przez zaangażowane firmy. Działa we wszystkich sektorach motywując przedsiębiorców do działań pro-środowiskowych i dzielenia się osiągnięciami w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. https://www.cdp.net/en/
[4] Polityka klimatyczna z ludzką twarzą. Oczekiwania Polek i Polaków wobec zielonej transformacji, More in common, Warszawa 2024.